Носът ви е запушен, изпитвате болка в челото и скулите и все по-голяма тежест в областта на носа.
Ако синузитът е причинен от бактериална инфекция, ще ви бъдат предписани антибиотици. В противен случай можете да постигнете временно облекчение чрез орални или назални деконгестанти. (Продължителната им употреба не се препоръчва.) Но не е необходимо да тичате до аптеката всеки път когато синузитът се обостри. Има толкова много други начини да освободите запушените отвори на синусите и да се почувствате по-добре.
Защо имаме проблеми със синусите?
- Синусите, околоносните кухини, са изпълнени с въздух и стените им са покрити с тънка лигавица. Когато тя се възпали, например при инфекция, набъбва и блокира отворите, които позволяват на секрета да се оттича към носната кухина. Полученото вследствие на това налягане може да причини главоболие, болки в скулите и челото, а нарушеният дренаж предизвиква назална конгестия (запушване на носа) и отделяне на обилен жълто-зелен секрет от носа. Синузитът, продължаващ до 3 седмици (остър синузит), може да е следствие от бактериална инфекция, простуда или грип, а също и от плуване в замърсена вода. Хроничният синузит е резултат от изкривяване на носната преграда, гъбична инфекция, излагане на прах или цигарен дим.
Прочистете синусите с инхалации
- Парата облекчава неприятното напрежение в синусите. Вземете продължителен горещ душ, вдишвайки парата и оставяйки водата да тече по лицето ви. Докато сте под душа, поемете вода през носа и повторете, докато дишането ви през носа се облекчи.
- Лекувайте блокираните и възпалени синуси с ментол. Налейте вряла вода в дълбок съд и добавете няколко капки масло от евкалипт. Поставете съда на стабилна повърхност (не върху коляното или на леглото), след това наметнете кърпа върху главата и раменете си и се наклонете напред. Нека лицето ви бъда на разстояние 45 см от водата, като вдишвате дълбоко през носа. Когато парата се издига нагоре, тя носи мънички капчици масло към синусите ви и това стимулира дренирането на секрета от тях. Продължете процедурата възможно най-дълго време.
- Ако нямате масло от евкалипт, вместо него може да използвате за инхалации с лулата инхалатор HIMALAYAN PIPE, която е изключително лесна и удобна за използване.
Солен разтвор от хималайска сол
- Друг начин да стимулирате отделянето на слузестия секрет и да намалите отока на лигавицата на синусите е чрез солен разтвор от хималайска сол. Може да го купите от аптеката или да си го приготвите сами, като смесите 1/3 ч.л. хималайска (може и трапезна или морска) сол и щипка сода бикарбонат в чаша топла вода. След това напълнете една спринцовка с разтвора. Затваряйки едната ноздра с палеца, наклонете главата назад и впръскайте от разтвора в другата ноздра, като смъркате. Издухайте си носа и след това повторете с другата ноздра.
- Можете да използвате и малък съд за промиване на носа, наречен нети пот. Предлага се в интернет и в някои магазини за натурални продукти. (Той се използва в аюрведическата медицина и прилича на малка лейка с тесен чучур). Наклонете главата си настрани. Наливайте хладък солен разтвор от хималайска сол в едната ноздра. Течността ще изтича от другата. След като се оттече, си издухайте леко носа. Повторете и с другата ноздра, като използвате останалата солена течност.
Помага